OPIS I OPINIA

Szczyt położony na wysokości 761m n.p.m., z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Międzybrodzkie i Jezioro Żywieckie oraz Beskid Mały. Na szczycie góry znajduje się stacja meteo, zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej oraz kilka punktów gastronomicznych. Na górę można wjechać kolejką linowo-terenową, wejść drogą asfaltową lub szlakiem, a latem nawet wspiąć się trasą narciarską. Kolejka linowa znajduje się zaraz przy parkingu samochodowym, dlatego na wycieczkę można wziąć nawet najmłodsze dzieci. Wózek raczej się nie sprawdzi (chyba, że wybierzemy drogę asfaltową), ale nosidło już tak. Przy dolnej stacji kolejki znajduje się zjeżdżalnia pontonowa (jeden zjazd kosztuje 5 zł i jest dość krótki, żadna atrakcja), natomiast przy górnej stacji znajdziemy całoroczny tor saneczkowy. W okolicy jest też aeroklub i szkoła szybowców, więc piękne widoki często zostają urozmaicone przez paralotnie lub szybowce. Pomimo popularności i dużej liczby odwiedzających jest to spokojne miejsce, w którym można się wyciszyć lub też z którego można zacząć dalszą wędrówkę beskidzkimi szlakami. Bardzo popularne są tam również szlaki rowerowe (kolejka jadąca w górę ma osobny przedział przeznaczony tylko dla rowerzystów).
Istotna uwaga: bilety na kolejkę można kupić nie tylko w kasie (jest długa kolejka), ale również w automacie znajdującym się o kilka metrów wcześniej niż kasy, na sąsiedniej ścianie budynku (brak kolejki). Ponadto w tym automacie można również kupić bilety na zjeżdżalnię pontonową.

LOKALIZACJA

Trzeba podjechać do Międzybrodzia Żywieckiego. Stamtąd na parking przy dolnej stacji kolejki wiodą asfaltowe serpentyny, ale trudy wynagradzają piękne krajobrazy.

WARUNKI LOKALOWE

Na szczycie mocno wieje i jest mało miejsc zacienionych, ale za to są piękne polany w sam raz na niedzielny piknik. Skromna restauracja, budka z lodami i sorbetami oraz stoisko z serami góralskimi.

UDOGODNIENIA DLA DZIECI
Brak. Toalety płatne, bez przewijaków.

KOMENTARZE