OPIS I OPINIA

Szyndzielnia to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim, bardzo często wybierany przez rodziny z dziećmi w każdym wieku. Na sam szczyt można wjechać kolejką linową i stanowi to nie lada atrakcję, ponieważ małe wagoniki wiszą na linach i dyndają bezwładnie. Na szczycie znajdziemy kilka budek ze straganami, punkt gastronomiczny z fast foodami (uwaga, w weekendy w porze obiadowej trzeba czekać co najmniej godzinę na swoje zamówienie) oraz w odległości 20-minutowego spaceru - schronisko. Szyndzielnia jest miejscem często wybieranym przez rowerzystów, ponieważ kolejką można przewozić rowery, a na szczycie łączy się kilka rowerowych szlaków. Jednak uwaga - są to rowerowe szlaki górskie dla profesjonalistów, zdecydowanie nieprzystosowane dla rodziców przewożących dzieci w rowerowym siodełku czy przyczepie.
Sam szczyt Szyndzielni nie oferuje żadnych szczególnych atrakcji, ale stanowi fajną bazę wypadową na pobliskie wzniesienia.
Polecana trasa dla wędrujących z dziećmi:
Z górnej stacji kolejki idziemy na Klimczok (najpierw zielonym szlakiem, potem żółtym), tam możemy chwilę odpocząć, zrobić piknik i podziwiać piękne krajobrazy.
Następnie schodzimy do Szyndzielni tą samą trasą i zielonym lub czerwonym szlakiem kierujemy się na Dębowiec (szlak zielony zdecydowanie nie jest dla osób cierpiących na lęk wysokości, ponieważ prowadzi wąską ścieżką po skraju wzniesienia).
Na Dębowcu mamy do dyspozycji kolejny punkt gastronomiczny, trzypoziomowy plac zabaw, całoroczny tor saneczkowy oraz (po zejściu ze wzniesienia) park linowy przystosowany również dla najmłodszych (wstęp od 3. roku życia). Z Dębowca możemy zejść bezpośrednio do dolnej stacji kolejki (10 minut) i złapać podmiejski autobus do centrum miasta.

LOKALIZACJA

Szczyt w Beskidzie Śląskim. Dla niezmotoryzowanych: dojazd PKP do stacji Bielsko-Biała Główna, a stamtąd miejskim autobusem nr 8 do końca trasy. Autobus jedzie 20 minut i zatrzymuje się około 300m od dolnej stacji kolejki (bilet można kupić w kiosku, u kierowcy lub w automacie na przystanku przy ul. Warszawskiej).

WARUNKI LOKALOWE

Szczyt Szyndzielni jest położony na wysokości 1028m n.p.m., więc pogoda znacznie różni się od tej w Bielsku-Białej (jest tam około 5 stopni Celsjusza mniej). Jak to w górach, w przeciągu godziny jest słonecznie i gorąco, potem wietrznie i chłodno, a czasem nawet pokropi. Należy zabrać cieplejsze ubranie i kurtkę przeciwdeszczową (nawet wybierając się upalnym latem).

UDOGODNIENIA DLA DZIECI

Brak. Toalety w schroniskach płatne 2,00zł-2,50zł. Jeśli wybieramy się na wycieczkę z dziećmi, które jeszcze nie chodzą, to koniecznie należy zaopatrzyć się w nosidło (wózek nie da rady).

KOMENTARZE