Wielu dorosłych stroni od bibliotek, ponieważ kojarzą się im one tylko z lekturami szkolnymi. Tak naprawdę nie znają oni możliwości, jakie oferuje nam ta instytucja. Również wielu rodziców unika tego miejsca, tłumacząc się tym, że dziecko jest za małe i jeszcze nie umie czytać, albo że nie będzie potrafiło zachować ciszy. Prawda jest taka, że jeśli dziecko lubi książki (nawet te obrazkowe), to wizyta w bibliotece może być niezapomnianą przygodą.

Tłumacząc dziecku na czym polega wypożyczanie jednocześnie uczymy go szanowania książek i cudzej własności już od najmłodszych lat. Wizyta w bibliotece jest świetną wymówką na mały spacer, oderwanie dziecka od telewizji, monotonii, wspieranie jego społecznego rozwoju oraz odciążenie domowego budżetu. Korzystając z biblioteki, możemy dziecku dostarczać nawet po kilka nowych (w znaczeniu: nie znudzonych) książek z nieograniczoną częstotliwością. Co więcej, dziecko może własnoręcznie przejrzeć książki i wybrać te, które naprawdę je interesują. Rodzice przy tym nie tracą ani grosza!
Współczesne biblioteki oprócz tradycyjnych książek oferują jeszcze interaktywne zbiory, gry planszowe, a czasami nawet sale zabaw. Wiele miejskich bibliotek organizuje spotkania, na których dzieciom czytane są bajki, a czasem nawet projekcje bajek dla dzieci! Najnowocześniejsze biblioteki zapewniają także ogrodzony plac zabaw na świeżym powietrzu.

Warto się zorientować co oferuje lokalna biblioteka, być może jest to o wiele więcej niż się spodziewamy.

KOMENTARZE