dowod-osobisty

paszporty

Przygotowując się na urlop z dziećmi nie należy zapominać o zabraniu ich dokumentu tożsamości. Jest to szczególnie ważne, jeśli wybieramy się na wakacje za granicę. Gdy planujemy odwiedzić kraj należący do Unii Europejskiej i znajdujący się w strefie Schengen (oznaczającej brak kontroli granicznej), wystarczy wyrobić dziecku dowód tymczasowy.

Można wyrobić go nawet najmłodszym. Jeśli jednak wybieramy się poza Unię Europejską, należy pamiętać, by odpowiednio wcześnie wyrobić dziecku paszport.

JAK WYROBIĆ DOWÓD OSOBISTY DLA DZIECKA?

  1. Należy udać się do właściwego urzędu gminy z wypełnionym wnioskiem, dowodem osobistym lub paszportem rodzica składającego wniosek oraz zdjęciem dziecka.
  2. Jeśli dziecko ma ukończone 5 lat, musi być obecne przy składaniu wniosku.
  3. Wyrobienie dowodu dla dziecka jest bezpłatne. Okres oczekiwania wynosi najczęściej 2 tygodnie, a maksymalnie 30 dni.
  4. Jeśli dziecko nie ukończyło 5 lat, to dowód będzie ważny 5 lat. Jeśli dziecko ma ukończone 5 lat, to dowód osobisty będzie ważny 10 lat.

JAK WYROBIĆ PASZPORT DLA DZIECKA?

  1. Należy udać się do lokalnego biura paszportowego z wypełnionym wnioskiem, zdjęciem dziecka, dowodem opłaty za paszport oraz aktualnym dowodem osobistym lub paszportem dziecka (jeśli takowy posiada). Przy składaniu wniosku o paszport bezwzględnie muszą być obecni oboje rodzice (wystarczy jeden rodzic, jeśli drugi wyrazi pisemną zgodę potwierdzoną przez notariusza).
  2. Jeśli dziecko ukończyło 5 lat to musi być obecne przy składaniu wniosku (jeśli ma ukończone 12 lat to zostaną pobrane jego odciski palców, a po ukończeniu 13 lat będzie musiało podpisać wniosek).
  3. Wyrobienie paszportu dla małego dziecka kosztuje 30 zł, a dla dziecka, które ukończyło 13 lat - 70 zł (przy okazaniu Karty Dużej Rodziny będzie to połowa tej kwoty). Okres oczekiwania wynosi 30 dni.
  4. Jeśli dziecko nie ukończyło 13. roku życia, to paszport będzie ważny 5 lat. W przeciwnym razie paszport będzie ważny 10 lat.

KOMENTARZE