W Polsce od kilku lat panuje moda na groty solne. Reklama mówi, że 45-minutowy seans w grocie solnej oferuje właściwości terapeutyczne porównywalne z 3-dniowym pobytem nad polskim morzem. Ciężko obiektywnie określić ile jest w tym prawdy, ale faktem jest, że odpoczynek w pomieszczeniu z przygaszonym światłem, relaksacyjną muzyką w tle (szumem morza, drzew czy nawet śpiewem ptaków) i pod cieplutkim kocykiem relaksuje i wycisza (1). Z pewnością nie ma lepszego lekarstwa na wszystkie bolączki tego świata niż wypoczynek. Co więcej, wdychanie jonizowanego i „słonego” powietrza działa nie tylko kojąco na układ nerwowy, ale wspomaga również działanie układu oddechowego i odpornościowego, oczyszcza skórę, a nawet może łagodzić alergie układu oddechowego. To najprzyjemniejsza alternatywa inhalacji. Regularne wizyty w grocie solnej uzupełniają niedobory mikro- i makroelementów (m.in. jod, potas, magnez i wapń) oraz polepszają samopoczucie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Sama grota solna to pomieszczenie wypełnione różnej wielkości kryształami soli: te malutkie rozsypane są na podłodze i imitują nadmorski piasek. Wyjątkowo odprężają, kiedy spacerujemy po nich na boso (2). Ściany pomieszczenia zdobią większe bryły soli, emitujące delikatne ciepło i przygaszone światło, a sufit najczęściej imituje stalagmity. W grocie solnej możemy należycie odpocząć: dostępne są leżaki, kocyki, zabawki dla dzieci, a czasem nawet obsługa zaproponuje kawę lub herbatę (3). Czego chcieć więcej?  Kładziemy się na leżaczku, zamykamy oczy i...odpływamy! A jeśli jesteśmy z dziećmi, to z pewnością nie będą się one nudzić! Kryształki soli gwarantują wyśmienitą zabawę jak z przesypywaniem piasku (4). Niektóre groty solne oferują dla dzieci stolik z kolorowankami, natomiast inne zostały zaopatrzone w zabawki do piaskownicy, świetnie sprawdzające się w solnej scenerii.

CO JESZCZE MOŻNA ROBIĆ W GROCIE SOLNEJ?

Jest wiele możliwości - można wynająć grotę solną i zorganizować tam dziecku urodziny (5), słuchać muzyki klasycznej (6) lub wybrać się na bajkowisko (7). Niektóre miejsca ponadto oferują pełne aromatów seanse zapachowe (8), zajęcia sportowe (9), np. fitness lub jogę odbywające się w tym niezwykłym miejscu. W grocie solnej można również nabyć ciekawe gadżety (10): lampki solne, olejki do kąpieli czy inhalacji, cukierki solne; a nawet zagrać w ping ponga czy piłkarzyki (11). Niektóre obiekty ponadto oferują projekcje filmów czy relacje na żywo z ważnych wydarzeń sportowych (12), np. skoków narciarskich.
Wizyta w grocie solnej nigdy nie zastąpi pobytu nad morzem, ale jest ciekawą alternatywą na zimne i deszczowe wieczory w domu. Obecnie groty solne wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu i można je znaleźć w każdym większym mieście, dlatego będzie też niezawodnym „planem B” w przypadku nagłego załamania pogody na wakacjach czy zimowisku.

WAŻNE INFORMACJE

Do groty solnej można wybrać się nawet z niemowlakami, ale należy wcześniej umówić się telefonicznie. Seanse odbywają się co godzinę, 7 dni w tygodniu, ale nie wszystkie są przeznaczone dla dzieci. Należy zaopatrzyć się w białe skarpety, a najmłodsze dzieci najlepiej ubrać „na cebulkę” (w niektórych obiektach utrzymuje się dość niską temperaturę powietrza: 18’C). Dzieci najczęściej mają wstęp darmowy lub za symboliczną opłatą, dorośli posługujący się Kartą MultiSport wchodzą za darmo, a niekiedy nawet mogą zabrać ze sobą osobę towarzyszącą.

KOMENTARZE