OPIS I OPINIA

Jak co roku, w okresie Adwentu w wiedeńskim ratuszu codziennie zapala się kolejne okienko, a miasto nabiera bajecznej atmosfery, niczym w filmach Disneya. W magiczną architekturę stolicy Austrii subtelnie wkomponowują się nowoczesne dekoracje bożonarodzeniowe: tysiące światełek rozświetlających romańskie ulice, przepiękna choinka na tle gotyckiej katedry Świętego Szczepana oraz gigantyczne bombki zwisające nad ulicą Rotenturmstrasse. Wszystko to stwarza wyjątkowy nastrój i sprawia, że jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu nie ma sobie równych w całej Europie. Spacerując w centrum za sprawą wyjątkowej architektury Wiednia możemy przenieść się do średniowiecza, by po kilku krokach zawitać do stolicy europejskiej mody i poznać trendy odzieżowe prosto z Mediolanu.
Warto poddać się duchowi miasta i skosztować austriackich smakołyków, a szczególnie pieczonych kasztanów sprzedawanych na niemalże każdym rogu. Wśród ciepłych posiłków znajdziemy również grilowane kiełbaski i placki ziemniaczane, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że kolejki do stoisk z jedzeniem są naprawdę długie.
Dorosłym polecamy zniewalającą zapachem degustację tradycyjnego grzanego wina serwowanego w klimatycznych, ceramicznych kubkach oraz lokalny poncz, natomiast dla dzieci wszędzie można kupić soki, wodę lub swoistego rodzaju kompoty bezalkoholowe. Świąteczne stoiska znajdziemy również w innych częściach miasta, w tym przed barokowym Pałacem Schonbrunn oraz Belwederem.
Tradycja świątecznego jarmarku w Wiedniu sięga średniowiecza, dlatego można na nim nie tylko kupić rzemieślnicze prezenty świąteczne, posilić się czy spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, ale również sprawić niezłą frajdę dzieciom, ponieważ organizatorzy pomyśleli nawet o najmłodszych: jarmark przy ratuszu oferuje liczne atrakcje dla dzieci czynne do późnych godzin wieczornych, m.in. karuzele oraz przejazd kolejką. Sam Jarmark w tym roku będzie otwarty aż do 26. grudnia, zależnie od dnia, ale zazwyczaj aż do godziny 22:00.
Będąc z dziećmi w Wiedniu warto wybrać się również na Prater, czyli do jednego z najpopularniejszych wesołych miasteczek w Europie. Wprawdzie poza letnim sezonem sporo atrakcji jest zamkniętych (lub nie nadaje się dla maluchów), ale jest to obowiązkowy punkt programu.

LOKALIZACJA

Centralnym punktem jarmarku jest plac pod ratuszem. Główne i najbardziej widowiskowe wejście na jarmark wiedzie od Burgtheater, aż do Rathaus.

WARUNKI LOKALOWE

Jarmark znajduje się na otwartym powietrzu, dlatego dzieci należy ubrać stosownie do pogody. Centrum miasta jest wyłożone kostką brukową, można wziąć wózek dziecięcy ale najlepiej spacerowy, bo lekka "parasolką" bardzo wytrzęsie dziecko. Natomiast okolice ratuszą odwiedzają tłumy i tam najlepiej w ogóle nie brać żadnego wózka, ewentualnie nosidło dla najmłodszych.

UDOGODNIENIA DLA DZIECI

Toalety znajdują się w podziemiach ratuszu, ciężko je znaleźć, ale nie ma dużych kolejek. Niestety, w toaletach panują lekko spartańskie warunki i brak przewijaka dla niemowląt.

KOMENTARZE

Kategorie: WYCIECZKI