OPIS I OPINIA

Od ponad 100 lat franciszkanie w panewnickiej bazylice budują stajenkę, od kilku lat jest ona uznawana za największą szopkę w Europie. Niektóre figury z gipsu mają nawet 130 lat! Olbrzymia szopka zbudowana nad ołtarzem głównym co roku jest inna i za każdym razem zapiera dech w piersiach. Na terenie sanktuarium jest też wyjątkowa ruchoma szopka, w której postacie są realnej wielkości i nawiązują do postaci historycznych - znajdziemy tam m.in. św. Jana Pawła II, św. Faustynę, świętych Franciszka z Asyżu i Klarę. Dodano również wystawę szopek z Afryki, Peru, Boliwii, Tanzanii, Niemiec, Hiszpanii i Włoch. Mały sklepik z bożonarodzeniowymi dewocjonaliami oferuje fajne drobiazgi w przystępnej cenie, np. świecące w ciemności żłóbki i aniołki. Trochę dalej, na świeżym powietrzu, znajduje się żywa szopka z kucykami, osłem, owcami oraz największą atrakcją okolicy - alpakami. Alpaki to zwierzęta wyglądem przypominające krzyżówkę lamy z owcą, przez co wyglądają naprawdę zabawnie.
Zwiedzanie stajenki do dnia 1. stycznia jest możliwe w godzinach: 9:00-19:00, natomiast od 2. stycznia do 2. lutego: 9:00-18:00 w tygodniu oraz 9:00-19:00 weekendy.
W okolicy żywej szopki znajduje się ponadto klimatyczna herbarium, gdzie w przystępnej cenie można zjeść ciastko i wypić kawę, herbatę, grzańca czy nawet piwo. Herbarium jest otwarte do 2. lutego w godzinach 9:30-17:30 w tygodniu oraz 10:00-18:30 w weekendy (z wyjątkiem Sylwestra: 9:30-15:00, Nowego Roku: 11:00-18:30 i Trzech Króli: 10:00-18:30).

LOKALIZACJA

Szopki znajdują się na terenie Bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach, około jednego kilometra od stacji kolejowej Katowice Ligota.

WARUNKI LOKALOWE

Brak toalet przy żywej i ruchomej szopce, jedynie przy głównym ołtarzu Bazyliki znajduje się wyjście na furtę klasztorną i tam jest toaleta, ale ona płatna.

UDOGODNIENIA DLA DZIECI
Łatwy dojazd wózkiem.

KOMENTARZE

Kategorie: WYCIECZKI