Podróż z dzieckiem nie musi być katorgą ani dla dziecka, ani dla nas, ani nawet dla innych pasażerów. Wystarczy jedynie odpowiednio przygotować siebie i dziecko oraz poznać, jakie prawa i udogodnienia przysługują osobom podróżującym z dziećmi.

PRZYGOTOWANIE DO LOTU 

Warto przygotować dziecko do podróży samolotem. Jeśli mamy taką możliwość to najlepiej podjechać na najbliższe lotnisko, pokazać dziecku terminal i zabrać je na taras widokowy. Jeśli nie, to zawsze możemy skorzystać z internetu, gdzie znajdziemy mnóstwo zdjęć samolotów oraz filmy pokazujące startowanie i lądowanie maszyn. Starszym dzieciom można również pokazać na mapie planowaną podróż i wytłumaczyć, o ile dłużej zajęłoby pokonanie tej trasy samochodem. Po oswojeniu dziecka z taką formą transportu należy mu wytłumaczyć kilka zasad obowiązujących podczas podróży:
- Bieganie po terminalu jest niewskazane, ponieważ dziecko może się zgubić.
- Krzyczenie w hali odlotów czy w samolocie będzie bardzo przeszkadzało innym pasażerom, którzy z pewnością są już długo w podróży i są bardzo zmęczeni.
- Kopanie fotela z przodu bardzo przeszkadza, nikt z dorosłych tak nie robi. Dziecko jest w samolocie traktowane jak dorosły (ma osobny fotel), dlatego oczekujemy od niego podobnego zachowania w tej kwestii.
- Należy wytłumaczyć dziecku kim jest stewardessa oraz z czym możemy się do niej zwrócić. Należy też uczulić dziecko, że należy wykonywać jej polecenia, w przeciwnym razie, pilot może nas wyprosić z samolotu.

Aby umożliwić dziecku postępowanie zgodnie ze wspomnianymi zasadami, musimy go czymś zająć, a nawet dać mu trochę swobody: przygotujmy zestaw gier i zabaw na podróż albo kupmy nową zabawkę, dajmy tableta czy komórkę z ulubioną grą lub bajką. Pamiętajmy, że nuda jest najlepszym wynalazcą psot i figli.

CO ZABRAĆ NA POKŁAD SAMOLOTU

- Bezwzględnie należy zabrać dokument upoważniający dziecko do podróży.
- Coś do jedzenia: suche przekąski (szczególnie, jeśli dziecko jest na specjalnej diecie), np. kanapki, ciasteczka. Pamiętajmy, by nie brać napojów, ponieważ zabronione jest przekraczanie odprawy celnej z płynami o pojemności powyżej 100ml (więcej o napojach dla dzieci przeczytacie poniżej). Napoje można kupić już po odbyciu odprawy - na bezcłówce albo bezpośrednio na pokładzie samolotu (jednak cena jest już wtedy odpowiednio wyższa).
- Dużo osób poleca wziąć dla dziecka coś do ssania, np. cukierka, lizaka czy gumę do żucia, ponieważ ssanie pomaga dzieciom przy zmianach ciśnienia w czasie startu i lądowania (dla młodszych dzieci może to być smoczek, butelka z mlekiem czy nawet karmienie piersią) .
- Książki, zabawki (najlepiej nowe, wtedy dziecko nie zdąży się jeszcze nimi znudzić), tablet czy komórka z ulubiona grą lub bajką: zajmą one uwagę maluszka na dłuższy czas i odciągną od psot.
- Ubranie "na cebulkę", a przede wszystkim długie spodnie i sweter (niezależnie od pory roku czy klimatu), ponieważ w niektórych samolotach klimatyzacja ustawiana jest na 16 stopni Celsjusza.
- Kocyk i ulubioną przytulankę do spania.
- Najmłodszym warto zabrać chusteczki odświeżające oraz kilka pampersów na zmianę, jeśli dziecko jeszcze ich używa (niektóre linie lotnicze zapewniają przewijaki na pokładzie samolotu).

PODRÓŻ Z NIEMOWLAKIEM

Do ukończenia 2. roku życia dziecko zajmuje miejsce na kolanach opiekuna i za przelot płaci jedynie symboliczną kwotę, jednak jest traktowane jako dodatkowy pasażer i tak też należy wykupić bilet lotniczy. Uwaga - kupując bilet lotniczy w promocyjnej cenie kilkunastu złotych należy pamiętać, iż niemowlak ma stałą opłatę, która w tej sytuacji może kilkakrotnie przewyższyć promocyjną cenę normalnego biletu dla dorosłych.
W zależności od wybranych linii lotniczych na dziecko przysługuje dodatkowy bagaż podręczny, czasem też możliwość przewozu fotelika samochodowego, a nawet bagażu rejestrowanego za obniżoną opłatą. Zazwyczaj przewóz składanego wózka (tzw. parasolki) jest darmowy: podczas odprawy do wózka doczepia się kod kreskowy z danymi lotu i pasażera. Taki wózek jest bardzo pomocny przy przemieszczaniu się po lotnisku - dziecko jest zapięte więc nigdzie nie ucieknie, a my możemy iść prosto do właściwej bramki. Wózek możemy oddać razem z bagażem rejestrowanym lub przy wejściu do samolotu, a odbiór następuje w porcie docelowym, wraz z odbiorem nadanego bagażu.
Co ważne, często rodzice podróżujący z małymi dziećmi są wpuszczani bez kolejki do odprawy bagażowej, a czasem nawet do samolotu. Jeśli kolejka jest długa to warto podejść z dzieckiem i zapytać, czy przyjmą nas bez kolejki.
W samolocie otrzymamy specjalne pasy bezpieczeństwa dla maluszka. Są one dopinane do pasów dorosłego w taki sposób, by dziecko mogło lecieć leżąc lub siedząc na kolanach opiekuna.

pasy-bezpieczenstwa-dla-niemowlaka

W związku z restrykcjami dotyczącymi przewożenia napojów w bagażu podręcznym (dopuszcza się wyłącznie pojemniki o maksymalnej objętości 100ml), wielu rodziców zastanawia się jak podczas podróży samolotem przygotować niemowlakowi mleczny posiłek. Oficjalnie nie wolno przewozić pojemników z płynem o zawartości przekraczającej 100ml, jednak jak wskazuje praktyka - w przypadku podróży z niemowlęciem celnicy zezwalają na przewóz jednej lub dwóch dziecięcych butelek z wodą lub mlekiem. Dokładna ilość dozwolonych płynów zależy wyłącznie od obsługującego nas celnika - jedni zezwalają na przewiezienie 1,5 litra wody mineralnej dla dzieci, a inni pozwolą tylko na przewóz płynów niezbędnych na czas podróży (1-2 butelek), a resztę płynów konfiskują. Mleko w proszku przewożone w puszce może znajdować się w bagażu podręcznym, jednak niektórzy celnicy proszą rodziców o skosztowanie odrobiny, aby upewnić się, że nie jest to jakaś szkodliwa substancja.
Zastanawiacie się teraz skąd na lotnisku wziąć ciepłe mleko? Wrzucamy do bagażu podręcznego mały podgrzewacz do butelek. Na większości lotnisk znajdziemy gniazdka elektryczne zarówno w hali odlotów jak i w toaletach. Jeśli ich nie ma, to możemy poprosić osobę obsługującą kawiarnię lub sklep bezcłowy o udostępnienie gniazdka elektrycznego w celu przygotowania posiłku dla dziecka.

STARSZAK W SAMOLOCIE

Po ukończeniu 2. roku życia dziecko zawsze ma osobne miejsce w samolocie, więc płacimy normalną cenę za jego bilet. Każdy przewoźnik ustala zniżki dla dzieci i młodzieży indywidualnie, w zależności od wieku dziecka oraz długości trasy. Niektóre linie lotnicze zezwalają na podróż małoletniego bez opiekuna prawnego, ale informacji na ten temat należy szukać bezpośrednio u przewoźnika, ponieważ nie ma stałej reguły.

KOMENTARZE