OPIS I OPINIA

Główną atrakcją w Ogrodzieńcu jest średniowieczny zamek, dumnie reprezentujący Szlak Orlich Gniazd. Wstęp na zamek jest płatny (12 zł, bilet ulgowy – 8 zł, a do ukończenia 6. roku życia: wejście za darmo). Jednak w cenie biletu wliczone jest nie tylko zwiedzanie - co weekend organizowane są tam różne wydarzenia: w wakacje jest ich wyjątkowo dużo (turnieje rycerskie, konkursy tańca dworskiego, wieczory z duchami i wiele innych), a we wrześniu w każdą niedzielę o godzinie 15:00 mają miejsce rycerskie pokazy. Zamek emanuje średniowieczem i historyczną atmosferą!
Zaraz obok zamku znajdziemy park linowy - nie należy on do niżej opisanego kompleksu rozrywkowego, dlatego wstęp jest płacony oddzielnie.
Największym zainteresowaniem dzieci cieszy się jednak wydzielona przestrzeń rozrywkowa (cennik na zdjęciu), złożona z toru saneczkowego, parku miniatur, domu strachów oraz parku doświadczeń fizycznych i parku rozrywki. Co więcej, pomiędzy nimi poustawiane zostały karuzele i trampoliny – dodatkowe atrakcje skierowane szczególnie do dzieci.
Najpierw trafiamy do Domu Legend i Strachów: jest on wyjątkowy i naprawdę sieje grozę... Poruszamy się po nim wyłącznie na nogach, w całkowitych, przerażających ciemnościach. Potem idziemy do Parku Miniatur – znajdziemy w nim miniatury zamków leżących na Szlaku Orlich Gniazd oraz miniatury największych zamków w Polsce (np. zamek na Wawelu czy w Malborku), zadaszoną piaskownicę, ścianę do ćwiczenia strzelania z łuku oraz pokaźny plac zabaw, którego konstrukcjom nadano formę zamkowych fortec. W ostatniej, trzeciej części mieści się Park Doświadczeń Fizycznych oraz docelowy Park Rozrywki. Obydwa znajdują się na tym samych terenie, dlatego przechodzenie z jednego do drugiego jest praktycznie płynne. Największą atrakcja całego kompleksu jest Park Doświadczeń Fizycznych: znajdziemy tutaj 35 urządzeń obrazujących działanie podstawowych praw fizyki, m.in. kalejdoskop, peryskop, kołyska Newtona, pryzmat, dzwony rurowe, gongi i trójkąty, telegraf akustyczny, wir wodny i wirujący krater,  dwie sprzężone huśtawki. Dla odważnych przygotowano symulator lotów, a nawet symulator dachowania. Na samym końcu trafimy do strefy rozrywki ze zjeżdżalniami, dmuchanym zamkiem, karuzelą, samochodzikami oraz małą restauracją z toaletami. Zabawa gwarantowana!
Jest to wyjątkowy park rozrywki, ponieważ dzięki zróżnicowaniu tematyki oraz przystosowaniu poszczególnych parków do różnych etapów rozwoju zapewnia zainteresowanie oraz rozrywkę zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci, a nawet dla dorosłych. A wszystko to w pięknej scenerii z średniowiecznym zamkiem w tle.

LOKALIZACJA

Zamek i park rozrywki położone są w Podzamczu w województwie śląskim, 10 km od Zawiercia.

WARUNKI LOKALOWE

Wszystkie atrakcje (z wyjątkiem Domu Strachów) znajdują się na otwartym powietrzu, dlatego warto wybrać się tam przy sprzyjającej aurze.

UDOGODNIENIA DLA DZIECI

Park rozrywki jest dostosowany do zabawy dla dzieci w każdym wieku. Można do niego dotrzeć drogą asfaltową, na której z powodzeniem sprawdzi się wózek. Brak jednak szczególnych udogodnień dla najmłodszych dzieci. Natomiast podczas wizyty w zamku należy pamiętać o tym, że spod zamku droga jest kamienista i żaden wózek nią nie przejedzie - w tej sytuacji dla najmłodszych najlepiej sprawdzi się nosidło.

KOMENTARZE