OPIS I OPINIA

Pierwszy przystanek na Szlaku Orlich Gniazd to Zamek Pieskowa Skała. Jadąc od Sułoszowej nie tylko czekają nas piękne widoki skalnych ścian wcinających się w jezdnię, ale też nagle wyrasta przed nami najprawdziwszy zamek, zawieszony na zielonym wzniesieniu. Zamek jest odrestaurowany, w jego wnętrznu znajdziemy muzeum z historycznymi perełkami. Zaraz obok znajduje się słynna formacja skalna: "Maczuga Herkulesa". Następnie udajemy się do Ojcowa i tam zwiedzamy ruiny Zamku Królewskiego. W okolicy są restauracje i sklepy, więc można chwilkę odetchnąć. Stamtąd wyruszamy na podbój jednego z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Ojcowski Park Narodowy kryje w sobie magię wapieni, które powstały ze szczątków organizmów morskich zamieszkujących te tereny 150 milionów lat temu. Na skutek erozji oraz innych czynników zewnętrznych, wapienne skały wyrzeźbiły niesamowite twory, które pobudzą wyobraźnię zarówno dzieci jak i dorosłych. Wśród wielu atrakcji przyrodniczych znajdziemy  Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, Grotę Łokietka oraz Jaskinię Ciemną, których wnętrza (a szczególnie stalaktyty rurkowe) zapierają dech w piersiach i pozostają w pamięci na długo (schodząc do jaskini należy zabrać ze sobą cieplejsze ubranie). Kolejną atrakcją może być przejażdżka bryczką, jednak jest ona dość droga (dużo droższa niż ta sama przyjemność w Zakopanem na Gubałówce). W parku można również wynająć łódkę i zjeść pstrąga z tamtejszej hodowli.
Okolica jest naprawdę cicha, a wyjątkowe zalesienie sprawia, że nawet podczas największych upałów, w parku tym będzie nam rześko i przyjemnie.

Jak przygotować się na wyjazd z najmłodszymi?

Po niektórych szlakach można spokojnie poruszać się wózkiem, ponieważ mają położony asfalt. Jednak większość szlaków jest kamienista, dlatego dla młodszych dzieci najlepiej przygotować nosidło. Nosidło jest również bezwzględnie potrzebne podczas wspinaczki na każdy z zamków (chyba, że lubimy wspinać się po schodach z dzieckiem ulokowanym "na bioderku"). Minusem takiego rozwiązania jest to, że rodzic bardzo się spoci nosząc dziecko w takim nosidle.

LOKALIZACJA
Jura Krakowsko-Częstochowska, około 20 km od Olkusza.

WARUNKI LOKALOWE

Parkingi pod każdym z zamków są płatne i w weekend bardzo ciężko znaleźć na nich wolne miejsce. Toalety na terenie parku nie zawsze są czyste i większość z nich nie jest przystosowana do przewijania małych dzieci.

 

UDOGODNIENIA DLA DZIECI

Brak. Wyjątek stanowi Kawiarnia Niezapominajka, gdzie znajdziemy przewijak oraz mały plac zabaw w ogrodzie.

KOMENTARZE