Deszcz na urlopie

Nie można z góry zakładać najgorszego, ale jak to mówią: przezorny zawsze przygotowany. Nie dajcie się zaskoczyć niesprzyjającej aurze podczas wakacyjnego wyjazdu! Poniżej kilka wskazówek czym zająć dzieci, jeśli nie mamy w pobliżu gumowców z peleryną, ukochanych zabawek, ani nawet tableta z dostępem do ulubionych kreskówek.

img_6584-m

PRZYGOTOWANIE
Zawsze warto przygotować się na wypadek deszczu: wylegując się na plaży dobrze jest zbierać kamyki i muszelki oraz zabrać sporą ich garść do hotelu. Jeśli zacznie padać, wyciągamy plażowy zestaw foremek do piasku i dopełniamy gratisem w formie muszelek i kamyczków. Przesypywanie czy układanie nadmorskich drobiazgów na hotelowym łóżku lub balkonie może się okazać wyjątkową frajdą! A jeśli nawet to się znudzi, to zawsze znajdziemy jakąś kartkę i długopis: młodsze dzieci mogą odrysowywać kamyczki na kartce i potem je kolorować (o ile mamy kredki lub kilka długopisów), a starsze na pewno chętnie zagrają w statki, państwa-miasta albo w popularną grę w "kółko i krzyżyk" w wakacyjnej odmianie: "kamyk i muszelka".

gra-w-kamyk-i-muszelke

Podczas codziennego włóczenia się po straganach z pamiątkami i mini-marketach z zimnymi napojami można zwrócić uwagę na drobnostki sprzedawane przy kasach, które rzadko uchodzą uwadze dzieci - mogą to być na przykład gadżety z postaciami bajek będącymi aktualnie w modzie, których nie znajdziemy (lub w codziennym biegu: nie zauważymy) w miejscu naszego zamieszkania: świecące długopisy z Minionkami, notatniki z Frozen czy wakacyjne wersje jajka-niespodzianki z Epoką Lodowcową. Taki mały podarunek może znacząco umili deszczowy dzień i wzbudzi szczery uśmiech jeśli podarowany zostanie właśnie w chwili największej wakacyjnej nudy.

dlugopis-minionek

Warto zaopatrzyć się również w najbardziej banalną rzecz, jaką są bańki mydlane. Podczas deszczowego popołudnia zdziałają cuda, a niewykorzystane - mogą urozmaicić spacer o każdej porze roku.

banki-mydlane

Najczęściej wyjeżdżamy na wakacje latem, więc pamiętamy, by zaopatrzyć dzieci w foremki do piasku. Ostatnią rzeczą, jakiej spodziewalibyśmy się podczas urlopu, jest śnieg. Dlatego właśnie sztuczny śnieg i robienie z niego babek może być takie fascynujące! Wbrew pozorom, do świetnej zabawy potrzeba niewiele: do zrobienia śniegu wykorzystamy 6 opakowań sody, wymieszanych z pianką do golenia.

COŚ Z NICZEGO

A co, jeśli nie mamy nic przygotowanego na czarną godzinę, do tego leje jak z cebra, a do sklepu daleko? Pamiętajmy, że nic tak nie ekscytuje jak gra w chowanego z rodzicami, a tym bardziej jeśli odbywa się ona w nowym miejscu! Nowa szafa, biurko, długie zasłony czy wanna w łazience... To wyjątkowo zwyczajne, ale jakże niezwykłe atrybuty przemawiająca za świetną zabawą.
Co więcej, możemy przecież śpiewać z dziećmi piosenki ("Ogórek", "Cztery słonie", "Pieski małe dwa" - wymyślając oryginalny, wakacyjny tekst) albo zaproponować im zabawy ruchowe ("Głowa, ramiona, kolana, pięty" czy "Stary niedźwiedź mocno śpi"). Ze starszymi dziećmi można też bawić się w kalambury (pokazujemy określoną czynność domową, zawód lub bohaterów bajki).

Zapisz

Zapisz

KOMENTARZE