20170205_151435

Pociągi są czyste i zadbane, fotele są wygodne ze składanymi stolikami i gniazdkiem elektrycznym. Klimatyzacja działa bez zarzutu, a na stacjach włączają utwory Chopina. Pociąg sunie miękko i nie czuć w nim ani prędkości, ani telepania typowego dla pociągów. W drugiej klasie w cenie biletu otrzymamy napój (kawę, herbatę lub wodę), a w pierwszej dodatkowo posiłek, słodką przekąskę i gazetę.

Podróż Pendolino z dzieckiem jest bardzo przyjemna, szybka i wbrew pozorom nie musi być droga. Jeśli wykupimy bilet dużo wcześniej, nie tylko zapłacimy mniej za bilet, ale też otrzymamy miejsce w czteroosobowym przedziale przeznaczonym dla podróżujących z dziećmi.
Jeśli nie załapaliśmy się na ofertę promocyjną, możemy skorzystać z biletu rodzinnego. Może go zakupić grupa 2-5 osób podróżująca z dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 16 lat. Wówczas każdy dorosły w tej grupie otrzyma zniżkę 33%.
Do ustawowych ulg można doliczyć jeszcze zniżkę na Kartę Dużej Rodziny, o ile podróżują przynajmniej 3 osoby. Taka zniżka to dodatkowe 15% ulgi na osobę.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS PODRÓŻY POCIĄGIEM Z DZIEĆMI
1. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty, uprawniające dziecko do ulgi.
2. Zawsze należy mieć przy sobie coś do picia oraz przekąskę dla dziecka.
3. Należy zabrać książeczkę, zabawkę, kolorowankę lub tablet, ponieważ nawet podczas krótkiej podróży dzieci szybko się nudzą.
4. W Pendolino jest mało miejsca na bagaże. Duży bagaż z pewnością nie zmieści się w przedziale przeznaczonym dla dzieci. Trzeba go zostawić w specjalnym miejscu, przeznaczonym wyłącznie na bagaże. W pociągu brak też wystarczającego miejsca na bagaże dla wszystkich podróżnych, więc sporo z nich (w tym wózki, nawet jeśli są składane) musi leżeć na przejściu. Utrudnia to pasażerom przemieszczanie się i grozi zdeptaniem wózka (jest to szczególnie ważne, gdy wózek jest w jasnych kolorach).

PODRÓŻ PENDOLINO Z NIEMOWLAKIEM
1. Należy mieć ze sobą coś do przykrycia dziecka - kocyk, czapeczkę i dodatkowy sweterek. Klimatyzacja ustawiana jest automatycznie, nawiewy są mocne i dziecko może zmarznąć.
2. W toalecie znajduje się rozkładany przewijak.
3. W przedziale znajdują się gniazdka elektryczne, więc spokojnie można podgrzać dziecku mleko lub posiłek, jeżeli weźmiemy ze sobą podgrzewacz do butelek.

JAK I GDZIE KUPIĆ BILET?
Bilet można zakupić w kasie PKP albo przez internet. O ile ta druga opcja jest wygodniejsza, to uniemożliwia ona wybór przedziału przeznaczonego dla osób podróżujących z dziećmi (najpierw należy zakupić bilet dla dorosłego, a dopiero potem bilet dla dziecka, dopisując do niego numer już wcześniej zakupionego biletu).

ILE KOSZTUJE BILET DLA DZIECKA?
W Pendolino dzieci do 4 lat jeżdżą za darmo. Przed podróżą należy odebrać dla nich bilet ze zniżką 100%, a w trakcie podróży mieć przy sobie dokument stwierdzający wiek dziecka (może to być również książeczka zdrowia).
Dzieciom i młodzieży przysługuje 37% ulgi za okazaniem legitymacji szkolnej.

ZWROT BILETÓW I REKLAMACJE
Pamiętajmy, że niewykorzystany bilet zawsze można zwrócić. Jednak PKP potrąci opłatę administracyjną w wysokości 5% (jeśli zrezygnowaliśmy najpóźniej w dniu poprzedzającym podróż) lub 10% wartości biletu (jeśli rezygnacja wpłynęła najpóźniej do 30 minut przed odjazdem). Jeśli płatność za bilet została dokonana kartą, to aby otrzymać zwrot należy mieć przy sobie tę samą kartę bankomatową.
Co więcej, PKP umożliwia złożenie reklamacji z powodu opóźnień pociągów czy popsutego ogrzewania. Szczegółowy opis składania reklamacji znajduje się tutaj.

KOMENTARZE

ZOBACZ TEŻ