OPIS I OPINIA

Spacer do Morskiego Oka najsłynniejszym w Polsce (asfaltowym) szlakiem trwa 2,5 godziny.  Po drodze pojawiają się malownicze widoki, m.in. Wodogrzmoty Mickiewicza. Plotki są prawdziwe - w wakacyjne weekendy szlakiem idą tłumy turystów, dokładnie tak jak na Jasną Górę. Jednak wygodne podłoże i delikatne podejście umożliwiają młodym rodzicom wycieczkę z niemowlakiem w gondoli lub z małym dzieckiem w spacerówce. Koniecznie należy zabrać ze sobą napoje i przekąski oraz nakrycie głowy - szlak jest otoczony drzewami, ale szeroki asfalt znajduje się w pełnym słońcu. Idąc w góry należy przygotować się na każdą pogodę (dla najmłodszych należy zabrać ciepłą bluzę, kocyk i coś przeciwdeszczowego). Największe jezioro w Tatrach jest położone na wysokości 1395 m n.p.m., dlatego po dojściu do celu różnica temperatur może wynosić nawet 4 stopnie Celsjusza. Mimo iż piękna, zielona woda wygląda bardzo niewinnie, to głębokość Morskiego Oka w niektórych miejscach przekracza 50 m. Droga wydaje się łatwa i przyjemna, ale w rzeczywistości trochę się dłuży. Wysiłek wynagradzają jednak piękne krajobrazy oraz satysfakcja z dojścia do celu. Powrót jest już nieco łatwiejszy, trwa 1,5-2 godzin. Czas można pójść na skróty, ale droga ta wiedzie kamienistą ścieżką i schodami, po których nie przejedzie żaden wózek. Alternatywą jest przejazd bryczką - zatrzymują się one około 2 km od Morskiego Oka. Jednak należy być ostrożnym, jeśli chcemy wrócić bryczką: kursują doraźnie i nie mają stałego rozkładu jazdy. Konie nie mogą poruszać się po parku narodowym po zmroku, dlatego wieczorną porą tak naprawdę nigdy nie wiadomo kiedy odjedzie (ani czy już odjechał) ostatni zaprzęg i może się okazać, że będziemy schodzić ze szlaku po omacku (po zmroku jest tam tak ciemno, że nawet asfaltu nie widać).
Co ciekawe, nad Morskim Okiem znajduje się schronisko, w którym możemy przenocować jeśli na następny dzień chcemy o świcie wyruszyć w dalszą trasę, np. do Doliny Pięciu Stawów. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdziemy także pola namiotowe, więc przygodom nie będzie końca!

LOKALIZACJA

Wejście na Morskie Oko zaczynamy od parkingu w Palenicy Białczańskiej, przy granicy ze Słowacją.

WARUNKI LOKALOWE

Spartańskie. Na szlaku trafiliśmy tylko 2 razy na toalety (w tym raz na toi toie)... Potem toaleta była dopiero w schronisku nad Morskim Okiem (oczywiście płatna). Po drodze możemy odpocząć w pawilonie turystycznym we Włosienicy – oferują tam fast foody i lody. Natomiast w samym schronisku znajdziemy restaurację i bar szybkiej obsługi.

UDOGODNIENIA DLA DZIECI

Na całym szlaku z Palenicy Białczańskiej jest wyłożony asfalt, więc nie ma problemu z zabraniem wózka. Ponadto, przez większość szlaku można przejechać bryczką (koszt to 50 zł za osobę, czas przejazdu: 1 godzina). Są to jednak jedyne udogodnienia dla turystów podróżujących z dziećmi.

KOMENTARZE