OPIS I OPINIA

Paprocany to weekendowe centrum Górnego Śląska, kąpielisko zlokalizowane nad jednym z największych jezior w okolicy. Przyjeżdżają tutaj sportowcy, rodziny z dziećmi oraz młodzi ludzie. Atrakcji nie brakuje - od sportów wodnych (możliwość wypożyczenia kajaka, rowerka wodnego i żaglówki) poprzez spacer długim pomostem, relaks przy kawie lub piwie w klimatycznej kawiarni, aż po trasę rowerową prowadzącą wokół jeziora. Są też dostępne hamaki powieszone bezpośrednio nad wodą, w których odpoczynek nabiera innego wymiaru (czasem nawet rozkłada się tam jakiś garażowy zespół i wtedy już można liczyć na całkowity chill out).
Na terenie ośrodka wypoczynkowego znajdziemy szeroką plażę, jednak nie należy ona do najczystszych. W sezonie bezpieczeństwa wypoczywających strzeże ratownik, ale w rzeczywistości taka sytuacja jest sporadyczna (większą część sezonu obowiązuje zakaz kąpieli w jeziorze ze względu na wylęgające się sinice). Co ważne, w bliskiej odległości jest kilka placów zabaw pokrytych piaskiem, dostosowanych do dzieci w różnym wieku, a także największą atrakcję w okolicy - wodny plac zabaw (niestety wielkością nie umywa się on do tego w Dolinie Trzech Stawów, ale zawsze coś) oraz park linowy i trampoliny linowe. W pobliżu znajduje się sporo punktów gastronomicznych, sprzedających fast foody, piwo, kawę oraz obowiązkowe lody.
Ponadto, na tzw. dzikiej plaży można zrobić piknik czy grilla, uciekając od zgiełku miasta czy tłumów na plaży strzeżonej. Latem cyklicznie organizuje się tam imprezy, koncerty oraz biegi.
Ogromnym minusem są dzikie tłumy, które przybywają nad jezioro w weekend, szczególnie w niehandlowe niedziele. Coraz większą plagą stają się też rowerzyści oraz rodzice wiozący na rowerowych przyczepkach swoich maluchów, którzy pomimo osobnej alejki dla rowerów wręcz torują również alejkę przeznaczoną dla pieszych, nie patrząc na nic tylko prąc byle do przodu. Pomimo notorycznie pojawiającego się zakazu kąpieli w jeziorze, jest to miejsce zdecydowanie polecane zarówno dla osób podróżujących z małymi dziećmi oraz z nastolatkami, ponieważ atrakcji naprawdę tam nie brakuje.

LOKALIZACJA

Jezioro Paprocańskie znajduje się na terenie Tychów, w pobliżu drogi krajowej nr 1. W sezonie wszystkie parkingi wokół jeziora oraz w okolicznych osiedlach są zapełnione aż po brzegi. Pod samo jezioro natomiast można podjechać komunikacją miejską (MZK Tychy), a latem nawet darmowymi autobusami z Dworca PKP.

WARUNKI LOKALOWE

Toalety darmowe, dość zadbane przez służby porządkowe, ale zaniedbane przez osoby z nich korzystające. Pod dostatkiem atrakcji i jedzenia, więc warunki naprawdę dobre. Jeśli pogoda jest deszczowa to już gorzej, bo oprócz 2 małych zadaszonych kawiarni to nie ma się gdzie schować.

UDOGODNIENIA DLA DZIECI

Kilka placów zabaw z piaskowym podłożem, wodny plac zabaw oraz park linowy. Sezonowo dodatkowe atrakcje.

KOMENTARZE