OPIS I OPINIA

Jak co roku, franciszkanie stanęli na wysokości zadania. Na fundamentach budującego się kościoła powstała żywa szopka na wzór tej zbudowanej przed wiekami przez świętego Franciszka z Asyżu. Znajdziemy w niej najprawdziwsze zwierzęta: kozy, owce, króliki, kucyki i ptaki. Największą atrakcją jest zawsze osioł, który corocznie ryczy podczas odprawianych mszy, najczęściej w momencie Przeistoczenia. Betlejemski klimat oddają kamienne mury, wąskie, kręte korytarze, pięknie przygotowana szopka zaprojektowana zgodnie z bliskowschodnim stylem architektonicznym oraz przede wszystkim: serdeczność ludzi. Codziennie o godzinie 16:00 rozpalane jest ognisko i można upiec sobie pyszne kiełbaski. Ponadto, dostępnych jest kilka punktów gastronomicznych z tradycyjną polską kuchnią. W tym roku będzie nawet możliwość samodzielnego przygotowania jajecznicy - zakonnicy udostępnią jajka i patelnie.
Żywa Szopka jest przepełniona franciszkańskim duchem radości, dlatego organizowane są tam wyjątkowe nabożeństwa, koncerty i wieczory kolędowe, np.
uroczysta Pasterka w pierwszy dzień świąt, kolędowanie na bluesowo czy koncert chóru gospelowego.
Jest to nie tylko świetna atrakcja dla dzieci, ale również okazja do urozmaicenia Mszy Świętej w okresie Bożego Narodzenia: nabożeństwa odprawiane są na terenie Żywej Szopki codziennie o godzinie 18:30 oraz w dni świąteczne dodatkowo o godzinie 10:30 i 12:00. Sama żywa szopka jest otwarta od 25. grudnia do 7. stycznia w godzinach 9:00-21:00.

LOKALIZACJA

Żywa Szopka znajduje się w Tychach przy ulicy Paprocańskiej. Najlepiej kierować się pociągiem na stację Tychy Lodowisko lub autobusami na przystanek Osiedle O - stamtąd już widać strzeliste wieże budującego się kościoła, na którego terenie znajduje się szopka. Warto zaparkować gdzieś w okolicy, ponieważ na terenie Żywej Szopki jest dosłownie kilka miejsc parkingowych i bardzo trudno o ich dostępność.

WARUNKI LOKALOWE

Wszystko znajduje się w kamiennych murach i na świeżym powietrzu, dlatego, pomimo zadaszenia, jest dość zimno. Podłoga jest betonowa i potęguje wrażenie zimna i wilgoci, dlatego należy odpowiednio ubrać dzieci, szczególnie te najmłodsze.

UDOGODNIENIA DLA DZIECI
Podjazdy dla wózków.

KOMENTARZE

Kategorie: WYCIECZKI