Pamiętajmy, żeby bezwzględnie wykupić ubezpieczenie na czas wyjazdu. Koszt ubezpieczenia nie jest wysoki, a w razie choroby, złamania ręki czy hospitalizacji cały koszt leczenia zostanie pokryty przez ubezpieczyciela i nie będziemy musieli zaciągać kredytów w wysokości kilkunastu tysięcy euro. Jest to ważne nie tylko dla osób wyjeżdżających za granicę, ale również dla tych, które pozostają w kraju i planują uprawiać sporty ekstremalne (np. nurkowanie czy kitesurfing). Istnieje kilka możliwości ubezpieczenia się na wakacyjny wyjazd. Różnią się one m.in. wysokością pokrywanych kosztów leczenia oraz kosztem ubezpieczenia.

EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO (EKUZ)
ekuz-wniosekekuzWydawana jest za darmo wszystkim osobom, którym przysługują świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Po wydrukowaniu i wypełnieniu wniosku należy go dostarczyć do lokalnego oddziału NFZ (pocztą, e-mailem lub osobiście). Samo wyrobienie karty trwa dosłownie kilka minut. Karta jest ważna od momentu wydania przez 6 miesięcy. EKUZ umożliwia zwrot kosztów leczenia w placówka publicznych, poniesionych na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Możliwe jest również wyrobienie karty po powrocie z wyjazdu, na którym miało miejsce leczenie, ale pod warunkiem, że w momencie leczenia, pacjent był objęty ubezpieczeniem NFZ.

PRYWATNE UBEZPIECZENIE PODRÓŻNE
Możemy je wykupić na czas urlopu w firmie ubezpieczeniowej, np. PZU czy Allianz. Koszt zależy od długości wypoczynku oraz wybranego wariantu ubezpieczenia.
Dla młodzieży ciekawą opcją jest Europejska Karta Młodzieżowa EURO26, która oprócz ubezpieczenia oferuje również wiele zniżek w sklepach stacjonarnych. Jest ona ważna przez cały rok, pokrywa ubezpieczenie na całym świecie (z wyjątkiem USA i Kanady) i kosztuje poniżej 100 zł. Jest dostępna dla każdego w wieku od 5 do 30 lat.
Pakiety z ubezpieczeniem podróżnym oferują również banki w ramach wydawanych kart kredytowych i debetowych.

euro26

UBEZPIECZENIE OFEROWANE PRZEZ BIURO PODRÓŻY
Jeśli wybieramy się na wakacje z biurem podróży, to zawsze w wybranej ofercie będziemy mieli podstawowy pakiet ubezpieczenia. Jednak często jest on bardzo ograniczony i nawet złamanie nogi z jednodniowym pobytem w szpitalu nie zostanie pokryte w pełni przez ubezpieczyciela.
Dlatego najlepiej zakupić dodatkowe ubezpieczenie, które ma dużo wyższy limit maksymalnych kosztów leczenia i wtedy już z pewnością nie będzie trzeba dopłacać. Często dodatkowe ubezpieczenia oferowane w biurach podróży oferują nie tylko pokrycie wyższych kosztów leczenia, ale zawierają również ubezpieczenie od rezygnacji i odwołania podróży, co jest dodatkowym zabezpieczeniem finansowym w przypadku wyjazdu z małym dzieckiem, które często choruje.

KOMENTARZE